طراحی رابط کاربری سایت و اپلیکیشن ( UI و UX)

در طراحی وبسایت دو کلمه UX و UI بسیار مورد استفاده می باشد. حتی عنوان شغلی برخی از طراحان وب سایت UX Designer و برخی دیگر UI Designer می باشد. تعریف و تفاوت این دو در چیست؟

UX و UI تعاریف و عملکردها
در طراحی وبسایت دو کلمه UX و UI بسیار مورد استفاده می باشد. حتی عنوان شغلی برخی از طراحان وب سایت UX Designer و برخی دیگر UI Designer می باشد. تعریف و تفاوت این دو در چیست؟

به صورت بسیار ساده UI که مخفف User Interface  می باشد قسمتی از طرح می باشد که مربوط به زیبایی ظاهری و کاربر پسند بودن آن است  و UX (User Experience )  به تجربه کاربر از رؤیت وبسایت و راحتی در استفاده از آن گفته می شود.
UX چیست؟
User Experience - UX به معنی رفتارها، حالات و احساسات کاربران در زمینه استفاده از یک سیستم خاص در وب گفته می شود. تجربه کاربر شامل جنبه های عملی، تجربی، موثر ، معنی دار و جنبه های با ارزش اثر متقابل رابطه انسان با کامپیوتر می باشد، که شامل درک کاربر از جنبه های مختلف سیستم از جمله کاربرد، سادگی در استفاده و بهره وری می باشد. بر اساس تعریف ISO عنوان user experience به کلیه عواطف، اعتقادات، مزیت ها، پاسخ های فیزیکی و روانی، رفتارها و اجراها قبل از استفاده، در زمان استفاده و بعد از آن اطلاق می گردد.

مسئولیت طراح وب سایت چیزی بیش از طراحی محیطی زیبا و کاربر پسند برای وب سایت می باشد. طراح می بایست هیجان و احساسات کاربران را در نظر بگیرد و سایت را به گونه ای طراحی نماید تا کاربر بتواند به راحتی ارتباط احساسی برقرار نماید، امکانات سایت به راحتی در دسترس باشد . طراح وب در صورتی که کار خود را به درستی انجام دهد تاثیر بسیار مثبتی در جذب مخاطبان و علاقه مند شدن آنان به سایت خواهد داشت . مارک زاکربرگ خالق فیس بوک میز طراحان وب خود را نزدیک میز خود قرار داده بود تا از این طریق هم کار آنها را دائما تحت نظر داشته باشد و هم بتواند دیدگاه های خود را به طور مداوم به ایشان منتقل نماید تا بدین وسیله طراح با درک بهتر فعالیت وب سایت طراحی های مفهومی تری را ارائه نماید. مهندسان در کار طراحی سایت بخش هایی را پیاده سازی می نمایند که کاربر آن را نمیبیند و منطق و اصول کار را طرح ریزی می کنند در حالی که طراحان وب سایت رابط کاربری وب سایت را پیاده سازی می نماید.

UI چیست؟

UI که مخفف user interface می باشد در حقیقت بخشی از طراحی وبسایت است که به آرایش و چیدمان قسمت های مختلف سایت با هدف زیبایی و جذابیت بیشتر آن می پردازد. برخلاف طراحان UX که بر روی راحتی کاربر در استفاده از سایت تمرکز می نمایند طراحان UI بر روی نحوه ارائه محصول، جذابیت و مورد پسند بودن سایت کار می کنند. آنها صفحه ای را طراحی می نمایند که کاربر با آن در ارتباط می باشد و تلاش می نمایند UI را در جهت محقق ساختن اهداف طرح UX پیش ببرد. به عنوان مثال ممکن است طراح UI تصمیم بگیرد یک اسلایدر در بالای صفحه تعبیه نماید و یا دکمه ای برای انجام فرآیند خرید در مکانی از صفحه ایجاد کند باید بر اساس خط مشی طرح UX طوری طرح ریزی نماید که زیبایی سایت راحتی کاربر را تحت تاثیر قرار ندهد . طراح UI مسئول ساخت راهنمای استایل منسجم می باشد تا ثبات و یکپارچگی در کل طراح دیده شود.
تفاوت بین UI و UX

UI و UX مخفف هایی هستند که معمولاً توسط افراد مبتدی به اشتباه مورد استفاده قرار می گیرند. آنها کاملا معناهای متفاوتی دارند که معمولا توسط افرادی که معانی آن را نمی دانند به جای یکدیگر استفاده می شوند در صورتی که تفاوت این دو بسیار واضح می باشد.

مطالب مرتبط